Alhar Floor

Styropian do systemów wodnego ogrzewania podłogowego oraz ściennego

Zastosowanie: montaż wodnego systemu ogrzewania podłogowego/ściennego płyty styropianowe Alhar Floor charakteryzują się wysoką izolacyjnością cieplną i wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, dlatego doskonale zastępują tradycyjny sposób montażu ogrzewania podłogowego oparty o płaski styropian, folię oraz spinki. System zapewnia stabilne położenie przewodów grzewczych oraz znacznie przyspiesza ich montaż.
Alhar Floor to rozwiązanie dedykowane do wodnych systemów ogrzewania podłogowego. Zastępuje tradycyjny styropian podłogowy wraz z klipsami i folią. Ułatwia i przyspiesza montaż ogrzewania a także obniża jego koszty wskutek zmniejszenie zużycia wylewki aż o 25% oraz rezygnacji z klipsów i folii. Natomiast czas wykonania instalacji zmniejsza się aż o 20%. Płyta wykonana z polistyrenu ekspandowanego zapewnia doskonałą izolację termiczną podłóg. Deklarowana λ na poziomie aż 0.033 W/m² znacznie przewyższa współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie 0.036-0.038 W/m² zapewniany przez standardowy styropian.

Korzyści ze stosowania systemu Alhar Floor

Zamek trwale łączy płyty – powstaje zwarta powierzchnia bez mostków termicznych i akustycznych.

Zwarta powierzchnia styropianu eliminuje ryzyko wpłynięcia wylewki pod spód.

Doskonała izolacja - doskonały współczynnik przewodzenia ciepła: λ=0.033 W/m²

Położenie rur grzewczych poniżej płaszczyzny wypustek sprawia, że poruszanie się po położonych przewodach w trakcie montażu czy wykonywania wylewki, nie spowoduje przesunięcia ani ich uszkodzenia.

Podziałka na spodzie płyty ułatwia docinanie potrzebnych fragmentów.

Wypustki w kształcie grzybka skutecznie stabilizują przewody bez konieczności stosowania klipsów. Przewody nie wypłyną w trakcie wykonywania wylewki a ich kształt zapewnia pełne otoczenie rur betonem.

Dane techniczne:

 • wymiary płyt: 1100 mm x 700 mm (0,77 m2)
 • grubość płyty: 24 mm
 • gęstość: 25 g/l oraz 30 g/l
 • masa płyt: 571,90 g (25 g/l) oraz 686,29 g (30 g/l)
 • wypustki: okrągłe o średnicy 36mm
 • materiał: EPS
 • współczynnik przewodzenia ciepła: λ=0.033 W/m²
 • dedykowane do rur o średnicy: 16-18 mm
 • opakowanie zbiorcze: karton 10 szt.

Rysunki techniczne:

Instrukcja montażu Alhar Floor:

Płyty Alhar Floor rozłożyć bezpośrednio na wylewce, łącząc je zakładkami. W razie potrzeby dociąć mniejsze fragmenty posiłkując się podziałką znajdującą na dolnej stronie płyty.
Ułożyć przewody grzewcze pomiędzy wypustkami dociskając je dokładnie tak, aby znalazły się poniżej ich powierzchni. Nie ma potrzeby stosowania spinek – wklęsły kształt wypustek skutecznie utrzymuje rury w miejscu. Natomiast równomierne rozmieszczenie grzybków sprawia, że nie ma konieczności stosowania dystansów celem równomiernego rozłożenia rur.
Po ułożeniu i podłączeniu instalacji grzewczej należy wykonać próbę jej działania pod wyższym niż robocze ciśnieniem.
W razie stwierdzenia braku przecieków wykonujemy wylewkę.

Ogrzewanie ścienne

Kolejnym systemem ogrzewania płaszczyznowego, w którym można zastosować System Alhar Floor jest ogrzewanie ścienne. To coraz popularniejsze ostatnimi laty rozwiązanie, wybierane ze względu na swoje atuty:
 • większa wydajność
 • łatwiejsza regulacja temperatury w pomieszczeniu
 • lepszy rozkład temperatury w pomieszczeniu
 • nie powoduje unoszenia kurzu
 • nie powoduje rozsychania podłóg drewnianych
 • brak grzejników i innych widocznych elementów instalacji grzewczej
 • większa sprawność chłodzenia w okresie letnim.
System Alhar Floor doskonale sprawdza się w ogrzewaniu ściennym – przewody grzewcze są stabilnie położone pomiędzy wypustkami także w pozycji pionowej, niezależnie od tego czy instalacja jest zatopiona w tynku czy schowana za płytami gipsowo-kartonowymi. Z kolei współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie 0.033 W/m² skutecznie izoluje przed stratami ciepła na zewnątrz poprzez ściany.

Podobnie jak w przypadku ogrzewania podłogowego, montaż jest szybki i nieskomplikowany – płyty montowane są do ściany za pomocą kołków montażowych i kleju.

Po przytwierdzeniu płyt do ściany można przystąpić do układania przewodów grzewczych.
PolandEnglishDutch