Elewacje z klinkieru

Elewacje klinkierowe to rozwiązania ponadczasowe, trwałe i niezwykle stylowe. Klinkier nadaje budynkom niepowtarzalnego charakteru oraz prestiżu.

Rynek budowlany daje coraz szerszą ofertę materiałów elewacyjnych. Niektóre z nich zyskują większą popularność, inne pozostają rozwiązaniami niszowymi o tymczasowej popularności. Jednak to prawdziwy klinkier jest materiałem odpornym na chwilowe trendy. Niesłabnąca popularność klinkieru wynika z jego właściwości.

Płytki klinkierowe (podobnie jak cegły z klinkieru) cechuje niska nasiąkliwość. Powodem tego jest technologia produkcji – klinkier jest wypalany w temperaturze ponad 1000 stopni Celsjusza. Dzięki temu na jego powierzchni tworzy się nieprzepuszczalna warstwa ceramiczna gwarantująca nie tylko niską nasiąkliwość ale także izolację termiczną.

Po drugie elewacje z klinkieru są niezwykle trwałe. Ich trwałość to kilkadziesiąt lat a zdarza się, że ponad sto! Co ważne przez ten okres klinkier nie wymaga żadnych okresowych zabiegów związanych z odnawianiem, impregnowaniem.

To z kolei nie pozostaje bez wpływu na cenę elewacji jeśli bierzemy pod uwagę nie tylko jej koszt początkowy ale cały okres eksploatacji. Dla porównania trwałość tynków ozdobnych to co najwyżej kilkanaście lat. Po tym czasie należy ją wykonać od nowa.

Czwartym aspektem przemawiającym za tym aby wybrać klinkier na elewację jest ogromny wybór kolorów, formatów i faktur, w których występują płytki klinkierowe. Od prawie białych, poprzez czerwień, brąz aż po szarość i antracyt – zawsze znajdziemy klinkier odpowiadający naszym preferencjom oraz pasujący do otoczenia.

Warunkiem nienagannego wyglądu elewacji z klinkieru jak i jej trwałości jest poprawne wykonanie. Dlatego tak ważne jest aby klejenie płytek klinkierowych było wykonywane przez doświadczonych fachowców. To ważne aby płytki były położone równo i w odpowiednich warunkach atmosferycznych. W przeciwnym razie narażamy się na możliwe komplikacje takie jak: nierówna linie fugi, odpadające płytki klinkierowe, krusząca się fuga czy wykwity solne.

Większość tych problemów z zachowaniem wszystkich zalet elewacji z klinkieru rozwiązuje system gotowej elewacji klinkierowej ISO-KLINK-PUR produkowanej przez firmę Alhar.

Elewacja klinkierowa w systemie ISO-KLINK-PUR składa się z elementów:

  • płyta elewacyjna
  • narożnik systemowy klejony
  • kołki montażowe
  • pianka montażowa
  • płytki klinkierowe uzupełniające
  • klej do płytek uzupełniających
  • fuga

System ISO-KLINK-PUR może być wykonany z użyciem płytek klinkierowych praktycznie każdego producenta jednak ze względu na jakość klinkieru, bogaty wybór kolorów i faktur powierzchni oraz dostępność płytek najczęściej polecamy klinkier Feldhaus, Vandersanden, Olfry, Wienerberger czy Nelissen.